Міжнародний день миротворців

29 травня в світі та Україні відзначається Міжнародний день миротворців. Це свято встановлено на честь легендарних “синіх касок”, що захищають мир в будь-якому куточку Землі.


В Україні цей день був впроваджений указом Президента «Про Міжнародний день миротворців» від 30 квітня 2003 року. Українські миротворці входять до міжнародних місій з 1992 року. За цей час у них взяли участь понад 44 тис. українських військовослужбовців, із яких 54 загинули. Нині ЗСУ беруть участь у 8 міжнародних операціях з підтримання миру й безпеки у 6 країнах світу та районі Аб’єй.

Хто такі миротворці?
Миротворчі сили ООН, завдяки своїй уніформі відомі також як “сині каски”, це військові об’єднані контингенти країн-членів Організації Об’єднаних Націй. В їх задачі входить запобігання або ліквідація будь-якої загрози миру і безпеки шляхом спільних примусових дій: військові операції, демонстрація військового потенціалу, розмежування сторін, поліцейські місії. Миротворці застосовуються ООН лише в тому випадку, коли заходи економічного і політичного характеру виявилися недостатніми.
                       Україна в миротворчих місіях
Починаючи з 1992 року Збройні сили України беруть участь у миротворчих операціях під егідою ООН та НАТО. В цілому за цей час миротворцями були 44 000 українських військовослужбовців. З них 55 загинуло.
Українські миротворчі контингенти в різні часи було розгорнуто в: Югославії, Грузії, Таджикистані, Боснії та Герцеговині, Північній Македонії, Хорватії, Анголі, Гватемалі, Косово, Конго, Лівані, Афганістані, Сьєрра-Леоне, Кувейті, Ефіопії, Еритреї, Судані, Іраку, Ліберії, Кот-д’Івуарі, Малі та в Молдові.
З 2013 року в нашій державі діє “Федерація організацій миротворців України”, а в 2017 році Україна відзначила 25 років з першої участі в операціях миротворців ООН.

Легендарні миротворчі операції

Миротворчі операції в Боснії та Герцеговині: “Спільні зусилля” та “Спільна варта” й “Спільна кузня” проводилися на території цих країн загалом з 1995 по 2004 рік. Підтримка миру в Боснії та Герцеговині стала одним з найдовшим миротворчих мандатів ООН.
Миротворча місія ООН в Сомалі: тривала з 1992 по 1995 рік. Сумнозвісною вона стала завдяки операції “Готичний змій”, яку проводил спеціальні сили американської армії у складі миротворчого контингенту. Битві за Могадішо було присвячено фільм “Падіння Чорного Яструба”.
Миротворча місія в Іраку: після повалення режиму Саддама Хусейна президент США Джордж Буш закликав світову спільноту взяти участь у встановленні демократії в Іраку. З цього почалися миротворчі дії на території цієї країни.
Українці також брали активну участь в цій операції – починаючи з 2003 року, коли перша колона українського миротворчого контингенту в’їхала на землі Іраку, до 2008 року – тоді, 9 грудня, додому повернулися останні 29 українських миротворців.

День миротворців

Міжнародний день миротворців було встановлено в 2002 році. Україна приєдналася до святкування цієї дати в 2003 році.
Цього дня в Центральних установах ООН у Нью-Йорку Генеральний секретар проводить церемонію покладання вінків, вшановуючи миротворців, котрі загинули під час виконання обов’язків під прапором ООН. Крім того, в цей день проходить церемонія посмертного нагородження медаллю Дага Хаммаршельда миротворців, які загинули в попередньому році при виконанні службових обов’язків.
День проголошений рішенням Генеральної асамблеї ООН від 11 грудня 2002 року. Саме цього дня в 1948 році Рада безпеки ООН заснувала першу місію з підтримки миру. Відтоді були проведені 72 миротворчі операції. За ці роки під прапором ООН пройшли службу понад 1 млн миротворців, 3800 із них загинули при виконанні службових обов'язків.
Нині в 14 миротворчих операціях на чотирьох континентах проходять службу понад 88 тисяч військовослужбовців, поліцейських і цивільних співробітників з 124 країн. 

Мета кожної місії полягає в порятунку людських життів, запобіганні масовим злочинам і створенні основи для побудови миру.


Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Майстер-клас:"Колосок пшениці - як символ Голодомору"

Україна вишивана

Всесвітній день Книголюба.