Міжнародний день птахів


 Сьогодні вся планета відзначає Міжнародний день птахів (International Bird Day ). 


Міжнародний день птахів проходить щорічно в рамках програми ЮНЕСКО «Людина і біосфера» і не випадково саме у квітні.
Свято було започатковане у США в 1894 році. Організатором виступив педагог з містечка штату Пенсільванія. 

Буквально за кілька років День птахів дуже швидко поширювався по різних країнах. Це свято вважається найпершим, що з'явилися в так званому «екологічному календарі». Відзначати в Європі його почали вже в 1906 році.

  1 квітня 1906 була підписана Міжнародна конвенція з охорони птахів.
 День птахів — це не тільки річниця Конвенції, але і час прильоту пернатих із зимівель. За традицією в цей час в очікуванні пернатих розвішуються шпаківні, дуплянки та інші «пташині будиночки». Повернення птахів святкується також як прихід весни.

 З птахами пов’язано чи не найбільше народних вірувань, пісень, казок, звичаїв, традицій… Вони перші приносять нам навесні вістку про зародження ще одного року життя. Птахи — це пісня і політ, символ волі і простору, вони піднімаються вище гір і хмар, перелітають пустелі, моря, океани...

 19 березня 1902 була підписана Міжнародна конвенція з охорони птахів, корисних сільському господарству, яка вступила в силу в кінці 1905-го.

 18 жовтня 1950-го в Парижі була підписана Міжнародна конвенція про охорону птахів, яка прийшла на зміну документа 1902 року. У ній окрім «корисних» птахів називалися і птахи «шкідливі», до яких, зокрема, потрапили майже всі яструбині.

 З цього часу список пернатих, що зникають, поповнюється з сумним постійністю, — на Землі вже зникли понад 160 їх видів і підвидів. У Європі під загрозою зникнення понад 50% птахів. В Україні налічується близько 360 видів. Разом з птахами, які можуть залітати на територію країни — близько 456 видів.


 День птахів - час прильоту пернатих додому. Адже половина птахів, що водяться в Україні, щороку відлітають на зиму в теплі краї. Деякі види повертаються на батьківщину ще з середини березня. Першими «в рідні пенати» прибувають граки. За ними - качки, гуси, лелеки, журавлі, які вважаються вісниками весни.Після них - дрозди, вівсянки, зяблики...

 З прильотом пернатих люди згадують всі жахливі помилки минулого. В результаті винищення пернатих у всьому світі вже встигло зникнути близько сотні різновидів.


 Не менш серйозною загрозою є забруднення навколишнього середовища. Само собою, в цьому теж винна людина, що поставила на грань зникнення птахів не тільки своїм безконтрольним полюванням, але також і використанням пестицидів, небезпечним перетворенням природних місць існування - вирубування лісів, викошування та спаленя трав… Усе це для багатьох птахів - справжні катастрофи...У нас, українців, багато улюблених і шанованих птахів, серед яких кілька фактично вважаються народними символами. Це і лелеки, і ластівки, і журавлі, і жайворонки…
Турбота про птахів — це не тільки екологічна проблема. Адже, це частинка нашого життя, нашої культури, більше того — нашого світогляду, нашого світовідчуття...     Наприкінці вересня Міжнародна організація захисту диких птахів, проводить Дні спостереження за птахами, з метою залучення суспільства до проблеми зникнення пернатих. Нині до Червоної книги України занесені понад 33  види птахів, ще 195 видів налічується в заповідниках. На сьогоднішній день загроза існування стоїть також і перед різними болотами і лісами. А адже для деяких видів пернатих це єдині місця проживання. Наприклад, бугай, пастушок або кропив'яник живуть тільки на болотах. Звичайно ж, наступ людини на пернатих припинити не вийде. Однак уповільнити його можливо. Саме до цього і закликає Міжнародний день птахів.
 Мета багатьох заходів - домогтися збільшення площ заповідних територій, особливо тих, де мешкають види птахів, занесених до Червоної Книги.


Отже, закликаю ВСІХ, зробіть годівничку, шпаківню та нагодуйте пташку. 
БЕРЕЖІТЬ ПРИРОДУ!!!

А під час карантину можна створити гарний символ пташечки.
Бажаю Всім здоров'Я.


Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Майстер-клас:"Колосок пшениці - як символ Голодомору"

Україна вишивана

Всесвітній день Книголюба.